Zajęcia

Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

Jak wyglądają zajęcia prowadzone metodą Suzuki?

Metoda “Suzuki”, a dokładniej metoda języka ojczystego, bazuje na obserwacji w jaki sposób dzieci uczą się mówić. Przed rozpoczęciem zajęć zachęcam wszystkich rodziców do zapoznania się z książką “Karmieni Miłością” dr. Sinichi Suzuki, która opisuje historię powstania i założenia tej metody.

W trakcie zajęć poprzez zabawy i naśladowanie uczymy się prawidłowej postawy, sposobu trzymania skrzypiec i smyczka, i oczywiście wykonywania utworów.
Utwory dostosowane są do poziomu zaawansowania ucznia i pozwalają rozwijać kolejne umiejętności, np.: wydobycie czystego dźwięku, powtarzanie rytmów, zmianę głośności, zmianę strun, itp.

Podręczniki szkoły Suzuki składają się z książki i płyty CD. Płytę CD należy słuchać z dzieckiem codziennie – dzięki temu utrwalamy pamięć prawidłowego brzmienia i upraszczamy naukę gry.

Czy jako rodzic mam brać udział w zajęciach?

W pierwszych latach rodzice mają kluczowy wpływ na rozwój swoich dzieci. Przy nauce metodą Suzuki obecność na lekcji jest niezbędna. Co więcej, rodzice, którzy chcą pomóc swoim dzieciom w nauce gry uczestniczą w lekcji aktywnie, tak by nauczyć się grać pierwsze utwory. Na warsztatach regularnie spotykam rodziców, którym dzieci zaszczepiły pasję do grania na tyle, że sami kontynuują naukę i “zaliczają” kolejne zeszyty.

Jak często trzeba ćwiczyć?

W domu gramy tylko w te dni, w które jemy.
Zajęcia indywidualne z nauczycielem odbywają się raz w tygodniu.
Lekcje grupowe odbywają się mniej więcej co dwa tygodnie.

Jak można zapisać się na zajęcia do “Smyków”

Zapraszam do kontaktu poprzez stronę: O mnie

Ile trzeba mieć lat?

Moi dotychczas najmłodsi uczniowie zaczęli w wieku lat trzech. Górnej granicy wieku nie ma.

Czy trzeba być osobą “pełnosprawną”?

Nie – nauka gry na skrzypcach może być też znakomitą formą terapii, pozwalającej lepiej panować nad swoim ciałem i umysłem.

Dlaczego warto muzykować?

Nauka gry na instrumencie i obcowanie z muzyką jest niesamowitą stymulacją dla naszych mózgów. Dzięki temu łatwiej nam przyswajać inne umiejętności.
Poza tym wspólne ćwiczenia i muzykowanie pozwala przyjemnie spędzić czas z bliskimi, co jest co raz trudniejsze w czasach wszechobecnych komputerów, smartfonów i telewizorów.

Gdzie można kupić podręczniki?

np. Księgarnia Sawart: http://ksiegarnia.sawart.com.pl/ksiegarnia-muzyczna/metoda-suzuki/suzuki-violin-school-vol-1-ksi%C4%85%C5%BCka-cd.html

Gdzie można kupić gąbki?

np. w zaprzyjaźnionej Tyskiej Szkole Suzuki: http://www.szkolasuzuki.pl/szkola/zeberko-gabka/

Gdzie można kupić skrzypce?

Zdecydowanie odradzam samodzielny zakup skrzypiec. W tej chwili dostępne jest bardzo wiele instrumentów w przystępnych cenach – ale ich jakość często nie jest przewidywalna. Instrument powinien przede wszystkim pomagać w nauce. Aby tak się działo musi:

  • trzymać strój
  • mieć prosty, dobrze wyważony smyczek
  • mieć prawidłowo wyprofilowany podstawek
  • mieć podbródek z materiału, który nie będzie podrażniał skóry
  • mieć odpowiedniej klasy struny
  • mieć odpowiednie odległości między strunami
  • nie być uszkodzony / pęknięty
  • mieć prawidłowo ustawioną “duszę”
  • brzmieć
  • mieć rozmiar odpowiedni do wzrostu ucznia

Istnieje możliwość wypożyczenia instrumentu lub odkupienia instrumentu od starszych uczniów.